Nromalizace dlouhodobě spolupracuje s občanskými sdruženími Romeo, Autodrom, Retromania a Dromedár, a nad jejím projektem převzala záštitu Evropská komise pro integraci a fond UNESCO pro konání dobra. Ministři jindy tak rozhádané vládní koalice hlasovali o přidělení certifikátu zcela jednotně a ve vzácné shodě. „Tak silná podpora vlády nám dává nejen další motivaci do práce, ale je pro nás i velmi zavazující,“ oznámila hlavní koordinátorka projektu Aneta Hromášová.
Vybrali jsme dobře, bilancuje Hromášová
Hromášová začínala v Nromalizaci jako řadová referentka, a během dvou let se vypracovala na hlavní koordinátorku nejvýznamnějšího integračního projektu v Ústeckém kraji. Letos na jaře vytipovala ideální lokalitu u obce Valdek na Šluknovsku, kde během několika týdnů vyrostl ukázkový maringotkový kemp. Před jejím týmem pak stál nelehký úkol vybrat do kempu nové obyvatele.
„Našim prvním referenčním Romem se stal pan Dezider Cyprián,“ vzpomíná Hromášová na muže, kterého od prvních konkursů považovala za jasného favorita. „Pan Cyprián vystudoval tříletý obor ‚diplomovaný zubní technik‘ na vyšší odborné škole v Rumburku a je to spořádaný člověk. Každý den vstává v šest ráno, prostuduje si denní rozpis v našem projektovém manuálu a na sedmou dojíždí do práce. O půl čtvrté končí a vrací se domů, kde si podle manuálu obléká tradiční romský oděv a vyráží do okolí brousit nůžky. Okolo šesti odpoledne pak končí s touto zájmovou činností a před maringotkou vaří v kotlíku slepici. Poté se věnuje koníčkům jako hra na housle a pletení košíků, což jsou tradiční romské aktivity,“ vysvětluje Hromášová.
Tradiční řemesla jsou na ústupu
Do kempu budou postupně přibývat další referenční obyvatelé, hlavní koordinátorka počítá s jejich migrací během několika týdnů. „Určitě by mezi nimi neměli chybět zástupci některých tradičních romských řemesel, jako je korytářství, korbelářství a vyřezávání dřeváků,“ plánuje Hromášová a neztrácí naději, že se na některý z konkursů přihlásí ideální kandidát, který by kromě nůžek uměl ostřit i halapartny a vymazávát pece hlínou. „Je to takový můj tajný sen, ale těmto profesím se bohužel Romové už téměř nevěnují, protože nejsou tak moderní a populární jako například profese televizního redaktora. A my bychom to chtěli změnit,“ dodává Hromášová.
Místní ve Valdeku si projekt pochvalují
Podle Hromášové projekt jasně ukazuje, že integrace může probíhat bez násilné asimilace, aniž by Romové přišli o znaky své výlučnosti. Že tento přístup funguje, dokazují i slova obyvatel Valdeka.
„Rom z maringotkového městečka je moc milý pán, nedělá nepořádek a je slušný,“ říká paní Albína Raková, momentálně v důchodu. „Nehraje na automatech a nebere drogy,“ zdůrazňuje pan Jaroslav Drga, který pracuje jako údržbář protisněhových zátarasů. „Nepamatuji, kdy naposledy měli všichni občané Valdeku tak kvalitně nabroušené nůžky,“ spokojeně hodnotí starosta František Hrubec.
Stále je co zlepšovat, ze současných úspěchů nelze žít věčně
Dosažené výsledky hlavní koordinátorku Hromášovou těší, neskrývá však i problémy, které se během integračního procesu objevily. Projekt totiž počítá s rozšiřováním tradičních dovedností, což vyžaduje zvýšenou kooperaci referenčních obyvatel. Vážnější komplikace nastaly ve chvíli, kdy se díky vládnímu certifikátu podařilo získat pro pana Cypriána grant na zakoupení cimbálu. „On na cimbál hrát neumí, a tak jsme mu nasmlouvali desetidenní rychlokurz s osobní účastí špičkového lektora až z Rimavské Soboty,“ pochlubila se Hromášová. Lektor přicestuje do Valdeku s celou rodinou již tuto neděli.
„Pan Cyprián nám ale na poslední chvíli odřekl, protože v pondělí prý odlétá na stomatologický kongres do Frankfurtu. Občas na nás zkouší podobné triky,“ postěžovala si Hromášová. „Celé úterý jsme museli vést složitá jednání s německými úřady, než se vše vysvětlilo a akreditace pana Cypriána na kongresu byla zrušena.“
Hromášová zmínila i další incident, který se odehrál během inspekce vládního zmocněnce pro menšiny. Delegace navštívila pana Cypriána v čase, kdy měla probíhat referenční romská večeře a nalezla ohniště před maringotkou opuštěné. „Pan Cyprián byl uvnitř,“ objasnila Hromášová, „cestou z práce si tajně zakoupil sporák s plynovou bombou a vařil si svíčkovou, což rozhodně není tradiční romské jídlo. Vládní zmocněnec neskrýval rozladění a důrazně deklaroval, že pokud se budou podobné prohřešky opakovat, bude nám certifikát bez milosti odebrán.“
Ve Valdeku však stále panuje optimistická nálada a všichni jsou i nadále odhodláni se začleněním pana Cypriána pomáhat. Každému je tady totiž jasné, že přes dílčí úspěchy zůstává ideální integrace Romů do bílé společnosti během na dlouhou trať.
|
Cyprián na Hrad !!!
:-)
Skvělá práce! Jen tak dál..
Pro ty , co nevěří , že obec Valdek existuje musím potvrdit, že skutečně ano. Leží nedaleko města Šluknov. Pokud Vám ani toto jméno nic neříká, měli byste se zamyslet nad svými zeměpisnými znalostmi. Je to město velice mediálně známé a vyhlášené. Letos v létě zde například místní skauti přichystali na své louce tábořiště s indiánskými stany pro své skautské přátele z ostatních měst. Bohužel se stalo, že předem ohlášená skupina skautů z města Most (ano, tam, co mají kostel na kolečkách ) nepřijela. Důvodem byla obava rodičů skautů z Mostu, aby jim ostatní referenční Romové ze Šluknova neublížili. Vinu za vzniklou situaci nese jednoznačně nedostatečná informovanost veřejnosti. Kdyby tento podnětný článek přetiskl např. server Romea.cz, nemuseli by se mostečtí rodiče o své ratolesti bát. Návštěvu ležení pana Cypriána mohli zařadit do svého programu, případně využít ve své táborové hře. Mají to ze Šluknova 2 km přes les, navíc po turistické značce.
Obor ,diplomovaný zubní technik‘ na vyšší odborné škole v Rumburku nikdy nebyl.
:’D :’D prej „leš“ :’D
Doufám, že většina lidí pochopila, že ten článek byla nadsázka. Pan Cyprián se na cimbál hrát učit nebude, protože hraní na tento nástroj je zábava a ne práce a on se raději bude věnovat té stomatologii. A broušení nůžek.
To je snad nějaká sranda, ne? Jak se nějaká obec může jmenovat Valdek????
Výtečně napsaný článek jenom dokumentuje, jak je cesta integrace nejmenovaných menšin trnitá a složitá, plná nečekaných nástrah a překvapení. Mimo veškerou pochybnost zde autor dokazuje, že musíme vytrvat ve vytváření dalších agentur, neziskových organizací a úřadů, abychom se ze zdárně nastoupené cesty neuchýlili a neskončili jako úchyláci. Bude to stát nemálo peněz, ale výsledek bude určitě stát za to.
Valdek skutečně existuje, a ne jenom jeden.
Obec Valdek skutečně existuje a skutečně u Šluknova.
slušný lidi chcípaj hlady a Kalousek neví co roupama
Pokud vím, zatím nikdo hlady nechcípnul (to by o tom určitě psalo (Rudé) Právo) a ministr Kalousek moc dobře ví, co roupama.
„cestou z práce si tajně zakoupil sporák s plynovou bombou a vařil si svíčkovou, což rozhodně není tradiční romské jídlo. Vládní zmocněnec neskrýval rozladění a důrazně deklaroval, že pokud se budou podobné prohřešky opakovat, bude nám certifikát bez milosti odebrán.“
Tomu jsem se smála nejvíc :D
A akreditace pana Cypriána byla zrušena, protože se v té době měl učit hrát na cimbál :D:D:D
Povedené.
Růža
Snad mají ty maringotky platnou STK a slepice je z domácího chovu a ne z LIDLu aby pan Cyprián ještě něco nechytl.
a je dobre ze takovehle integracni procesy podporuje evromska unie.
Je skvělé, že se někdo snaží takto pomoci a přeji panu Cypriánovi mnoho úspěchů v jeho složité cestě.