Petr Fejk jmenován ředitelem psychiatrické léčebny Bohnice

Po krátkém působení na pozicích ředitele Českého domu v New Yorku a ombudsmana kvality Českých drah nastupuje Petr Fejk do čela největší české psychiatrické léčebny. Někdejší dlouholetý ředitel pražské zoo zvítězil ve výběrovém řízení s projektem orientovaným na otevřenost.
Svému projektu věří na sto procent, ale pokud by v bohnické léčebně přesto neuspěl, všichni budou vědět, že to alespoň zkusil - to je životní krédo Petra Fejka (vlevo).
PhDr. Petr Fejk ve vedení léčebny nahradí odstupujícího MUDr. Martina Hollého, stane se tak historicky prvním ředitelem bez medicínského vzdělání. „Připomíná mi to situaci, když jsem nastupoval do zoologické zahrady,“ vzpomíná Fejk. „Také jsem tehdy byl prvním ředitelem-laikem, do té doby zahradu vždy vedl buď zoolog nebo veterinář.“ Právě Fejkovy manažerské zkušenosti, které prokázal mimořádně úspěšným působením v pražské zoo, pravděpodobně rozhodly o jeho vítězství ve výběrovém řízení.

Podle Fejka léčebna zatím dostatečně nevyužívá návštěvnický potenciál. „Pominu-li festival Mezi ploty, nenabízí dnes běžnému návštěvníkovi prakticky nic. Chybí občerstvovací a relaxační infrastruktura a na rodiny s dětmi není pamatováno vůbec,“ vypočítává nový ředitel problémy, které by chtěl odstranit. „Celý areál i jednotlivé pavilony jsou příliš sterilní, působí komisně a nepřátelsky. Klíčovým cílem pro mě je například definitivní odstranění mříží z oken, aby se pacienti necítili jako v kleci. I pro návštěvníky je lepší, když můžou sledovat pacienty z bezprostřední blízkosti, oddělené jen sklem nebo elektrickým ohradníčkem či příkopem. Stejně tak studené nemocniční chodby a pokoje nepůsobí dobře ani na pacienty, ani na návštěvníky. Ti by měli mít možnost vidět za své peníze spokojené chovance v přirozeném prostředí.“

3D vizualizace budoucího bohnického areálu.

Investice do staveb

Fejk ale nehodlá zůstat jen u dílčích úprav. Součástí jeho vítězného projektu jsou i investice do zcela nových staveb. „Počítáme s tím, že vybudujeme moderní pavilon pro oligofreniky a především velký venkovní výběh pro schizofreniky,“ plánuje Fejk. Právě na schizofreniky by chtěl v léčebně zaměřit největší pozornost. „Pokud nám dopadne předjednaná zápůjčka schizofreničky ve fertilním věku z léčebny v Kosmonosech, mohlo by se nám ji podařit ještě letos spářit se samcem Radovanem. Kdyby to vyšlo, jednalo by se o vůbec první úspěšný odchov schizofreniků v historii českých psychiatrických léčeben. Předpokladem k tomu je ale samozřejmě vhodné prostředí, proto kladu takový důraz na vybudování výběhu.“

Vítězný projekt doprovodí billboardová kampaň, na které Petr Fejk spolupracoval s Milošem Formanem. Rebranding bohnického loga vytvořil grafik Jan Vyčítal mladší.

Fejkovu vizi bohnické léčebny jako ideálního prostředí pro rodinu doplňuje projekt dětského koutku, kde by si děti mohly za mírný poplatek pohladit či nakrmit pacienty a na některých z nich se i povozit, a také zprovoznění vyhlídkového vláčku.„Léčebna v současnosti dobře neplní ani vzdělávací funkci,“ stěžuje si Fejk. „U jednotlivých expozic chybějí informační tabulky o pacientech a jejich onemocněních, běžný návštěvník se o duševních chorobách a životě psychiatrických pacientů v podstatě nic nedozví.“

Nový ředitel však rozhodně nechce učinit z léčebny nudnou školometskou instituci. „Plánuji zpestřit běžný provoz malými každodenními atrakcemi, jako je například pravidelné krmení psychotiků, nebo drezůra alkoholiků pod vedením primáře Nešpora. Samozřejmě nechci z léčebny dělat cirkus, k drezůrám budeme používat jenom druhy, které k ní mají přirozené předpoklady, jako jsou například exhibicionisté nebo bipolárně afektivní pacienti v manické fázi.“ Další z možností, jak upevnit vztah mezi léčebnou a veřejností by měla být možnost sponzoringu či adopce pacientů.

Slide 1

Slide 2

Na internetu nonstop, v televizi hodina denně

Zlepšit obraz léčebny v očích veřejnosti by nový ředitel chtěl i pomocí netradičních multimediálních projektů. Plánuje přitom využít i zkušenosti s realityshow Odhalení, kterou pod jeho vedením úspěšně odstartovala pražská zoo. „Ten model se nám osvědčil a máme vyzkoušeno, že funguje,“ ujišťuje Fejk o úspěchu svých plánů. „Show Odhalení, kde mohli lidé 24 hodin denně sledovat na internetu přímý přenos z kamer v gorilím pavilonu, se velmi líbila a naši lidoopi se stali svého druhu celebritami. V nové funkci se pokusím úspěch zopakovat. V rámci projektu s názvem Sledovaní umístíme do pavilonu paranoidních schizofreniků třicet pečlivě skrytých kamer a mikrofonů, které budou nepřetržitě sledovat chování pacientů na každém kroku. Přímý přenos bude opět každému dostupný na internetu a Česká televize uvede každý den hodinový sestřih nejdůležitějších momentů. Věřím, že možnost sledovat paranoiky bude pro nás i pro veřejnost velmi přínosná.“

Podle svých slov si nový ředitel Fejk neklade žádné konečné cíle. „Léčebna je živoucí organismus, nikdy nedojdete do fáze kdy si řeknete: lépe už to nejde,“ vysvětluje. „Co se týče pacientů, konečným cílem může být vždycky jen záchrana druhu a vypuštění jedince zpět do přírody, případně alespoň úspěšný odchov mláděte. To všechno jsou věci, na které se zde až doteď zapomínalo, já doufám, že se mi to podaří změnit.“

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: