Šálivá hra barev. Ač se to může zdát zcela neuvěřitelné, oba černě orámované čtverce jsou vyplněny naprosto stejnou barvou.
Deformované vnímání prostoru. Tato iluze je krásným příkladem toho, jak nás dokáže oklamat chybné vnímání perspektivy. Pokud si pečlivě změříte obě červené čáry, zjistíte, že jsou ve skutečnosti naprosto stejně dlouhé.
Tvůrci trojrozměrných optických iluzí se často a rádi inspirují dílem nizozemského umělce M. C. Eschera, proslulého svými malbami tzv. nemožných objektů. Mezi jeho jeho nejznámější díla patří obrazy schodišť, zdánlivě odporující jakékoliv perspektivě. Právě těmito obrazy se nechali inspirovat tvůrci této optické iluze a jedno z tzv. nemožných schodišť zkonstruovali.
Tato úchvatná a velmi přesvědčivá optická iluze, která geniálně využívá limitů našeho vnímání, snad ani nepotřebuje žádný komentář.
Oblíbeným druhem optických iluzí jsou tzv. hyperrealistické perspektivní kresby, nejčastěji realizované na dopravních komunikacích. Dvourozměrná kresba se díky důmyslné perspektivní deformaci zdá být z určitého pohledu skutečností. Autorovi této iluze se podařilo na chodníku vytvořit tak realistickou a do všech detailů propracovanou kresbu povrchu chodníku, že je od skutečného chodníku takřka nerozlišitelná.
Vítězem letošního ročníku soutěže o nejlepší optický klam se stala tato důmyslná iluze od předního českého grafika Aleše Najbrta. Bílý kruhový otvor uprostřed černé plochy ve skutečnosti není bílý, je to pouze otvor, který žádnou barvu mít nemůže. Grafik docílil iluze umístěním bílého pozadí za černou plochu. Lidské oko nemá prakticky žádnou šanci tento zdánilvě jednoduchý optický klam odhalit.
|
A co asi nejslavnější iluze na internetu? záběry, kde je vidět zakulacení země?