V nejslavnější filmové verzi Titaniku bychom postavu Donagha Murphyho hledali marně. Komerční zájmy Hollywoodu bohužel zvítězily nad původní syrovou historickou předlohou.
Murphyho od jisté smrti v temných vodách zachránila jen neuvěřitelná náhoda – narodil se totiž o třicet let později, v roce 1942. Pokud by na svět přišel dříve, už na začátku století, s největší pravděpodobností by jako každý Ir té doby zatoužil po americkém snu a plavil by se s rodiči na palubě zaoceánského kolosu, malý a bezbranný, předem odsouzen ke zkáze. „Z rodné vesnice byly na Titaniku tři rodiny. Nepřežil nikdo z nich,“ vzpomíná Donagh Murphy.
Na konci cesty za lepším životem se skrývala smrt
„Mezi irskou populací na přelomu devatenáctého a dvacátého století bylo hledání cesty z přelidněné země za novými zdroji a lepším životem velice rozšířené. Uspokojivé vysvětlení tohoto jevu není přes desítky let zkoumání přesně známé,“ říká profesor Teague McCarthy z filozofické fakulty Dublinské univerzity, který zasvětil exodu Irů celou svou vědeckou kariéru. McCarthy ve své nejznámější studii srovnává irskou migraci s kubánskou: „Na Kubě je mnoho dobrých plavců a vzdálenost je celkem příznivá, ale přeplavat do Ameriky z Irska je mnohem obtížnější. Většina Irů musela riskovat plavbu na palubách vražedných monster, jakým byl například Titanik.“
Donagh Murphy se dodnes v noci probouzí a trápí se výčitkami: „Tolik mých krajanů na Titaniku zemřelo a já jsem stále tady. Čím jsem si to zasloužil, že byl osud ke mně milosrdný?“ Podle psychologa Slavomila Hubálka jsou takové reakce zcela přirozené: „Lidská duše je komplikovaný mechanizmus. Nejdůležitější je o svých traumatech mluvit, sdílet je s ostatními.“ Společně s dalšími pamětníky pořádá Donagh Murphy už přes třicet let odborné semináře a besedy s čtenáři svých knih na téma Titanik. „Mé trauma se postupně stalo mou profesí,“ vysvětluje s melancholickým úsměvem muž, který o vlásek unikl utonutí při jedné z největších námořních katastrof v dějinách.
Jak blízko byl smrti uprostřed ledových vod Atlantického oceánu pochopil Donagh Murphy už během studií na vysoké škole. Od té doby se jeho život radikálně změnil: „Na cestách vždy pečlivě přemýšlím, jak a kudy pojedu, ale jsem mnohem opatrnější i v koupelně a ve vaně mám vždy protiskluzové podložky.“
Sejde z očí, sejde z mysli…
Jubileum potopení lodi Titanik (100) si během minulého týdne připomínali přeživší i pozůstalí na celém světě. Přední masmédia ale námořní neštěstí nepochopitelně ignorovala a raději se věnovala banálním lokálním tématům. Stejně tak i filmový průmysl letos nedokázal nabídnout ani jediný romantický thriller mapující legendární katastrofu – výjimkou byla pouze reedice staršího snímku režiséra Camerona, určená však jen pro majitele třírozměrných televizorů. Psycholog Slavomil Hubálek se domnívá, že podobné vytěsňování tragických událostí je kontraproduktivní. „Pokud se nedokážeme z historie poučit, jsme odsouzeni ji prožít znovu,“ dodává Hubálek.
|