
Hawking by se měl zaměřit na antihmotu, míní Okamura na svém blogu věnovaném astrofyzice.
„Nemám ještě dostatek zkušeností,“ uvedl Okamura na tiskové konferenci. „Ve světě je běžné, že podobné teorie předkládají lidé, kteří už mají něco odžito, já jsem zatím příliš mladý,“ dodal. Možnost, že by svou práci publikoval na dalším sympoziu v roce 2016, odmítl komentovat. „To je daleká budoucnost, zůstávám pevně na zemi a nyní nemám čas se tím zabývat. Do zahájení akce nám zbývají poslední dva týdny a jak jsem slíbil pořadatelům z Akademie věd, musím ještě zkontrolovat desítky prací ostatních vědců, aby nám na konferenci nepronikl nějaký nekvalitní materiál od autora, který se chce jen zviditelnit,“ vysvětlil Okamura.

Cestování časem | Ilustrační foto
Astrofyzika je mi blízká, přiznává Okamura
Informace, že by mohl předložit vlastní tzv. Teorii všeho, se začaly šířit mezi Okamurovými fanoušky na sociálních sítích. Podle názoru jeho mnohých příznivců je ke zformulování takové teorie vhodným kandidátem. On sám připouští, že vzhledem ke svým aktivitám v oblasti cestovního ruchu má k astrofyzice blízko. „O takové věci se prostě musím zajímat, kosmická turistika a cestování časem jsou budoucností mojí profese,“ nechal se slyšet v nedávném rozhovoru pro Českou televizi.
Takzvaná Teorie všeho by měla poskytnout syntézu kvantové mechaniky a obecné relativity. O její nalezení již desítky let usiluje významný fyzik Stephen Hawking, pokoušel se ji formulovat i Albert Einstein. Podle Okamury nyní výzkum podstatně ovlivní pokusy s obřím urychlovačem částic LHC. „Hawkingovu poslední práci jsem přečetl se zájmem a několik myšlenek mě inspirovalo,“ přiznává Okamura. Současně přidává i kritický pohled na slavného vědce: „Stephen Hawking je možná génius, ale tím, jak celý den sedí u počítače, nedává nastupující generaci moc dobrý příklad.“

Okamura na autogramiádě knihy Umění vědy
Nová teorie se rodí na blogu
Vedle spolupráce s Akademií věd se Tomio Okamura věnuje astronomické a astrofyzické problematice převážně na svém blogu. Zde již publikoval řadu populárně-naučných článků, těšících se mimořádné čtenářské oblibě.
Podle statistik návštěvnosti vede jeho úvaha „Když poletíme rychleji než světlo, vrátíme se do minulosti a zabráníme finanční krizi“ s téměř půlmilionem přístupů. Těsně ji pak následují články „Červí díry vedou do jiného vesmíru, to je budoucnost cestování, dostupná pro každého“ a „Komunikace nadsvětelnou rychlostí je cesta k efektivnímu řízení státu“. Výbor nejzajímavějších materiálů z Okamurova blogu nedávno knižně vydalo nakladatelství Fragment pod názvem Umění vědy. Předmluvu k tomuto vydání napsal Antonín Baudyš mladší.
|
Kde se dá prosím najít zminované články?
Když poletíme rychleji než světlo, vrátíme se do minulosti a zabráníme finanční krizi
Červí díry vedou do jiného vesmíru, to je budoucnost cestování, dostupná pro každého
Komunikace nadsvětelnou rychlostí je cesta k efektivnímu řízení státu“.
Dostanete se k nim přes libovolnou akademickou síť, obraťte se na správce přístupů do elektronických publikací na vaší fakultě.
Sám velice oceňuji, jak články tohoto relativně mladého vědce získaly velice rychle vysoký impakt faktor – stačí se podívat třebas jen do ScienceDirect, kde se jeho 3 nejvýznamnější texty drží už několik měsíců na předních pozicích v Top 25.
Musím říci, že tomuto slibnému talentu velice věřím.
Musím využít toho, že už se sem dá psát bez knihy ksichtů. Ale jinak nemám, co bych k tomu dodala, pan Okamura je sice všudypřítomný, ale vlastně o něm zas tak moc nevím. Což je, na druhé straně, nejlepší kvalifikace, abych se k tomu zasvěceně vyjádřila, protože takhle se to dělá, tedy soudě podle komentářů na ostatních zpravodajských webech. Tady jsou zatím zveřejněny jen reakce odborné veřejnosti, a to podle mne není v pořádku. Vy snad nemyslíte, že selský rozum je nade vše? Prostý lid, jak zdá se, se sem přispívat bojí… Leč to napravíme. Intelektuálové jacísi….
Tento bavič, politický komentátor, morální autorita, bard lidu, úspěčný podnikatel, viceprezident, vědec a velikán sám prošel dlouhou metamorfózou. Z Japonce vyučujícího Japonštinu a původně pracujícího v kanceláři se stal Japonec jen z jedné čtvrtiny a Moravák z poloviny, původně pracující jako popelář. Děkuji serveru Infobaden za informování o tomto velikánu ducha.
Pan Okamura je zcela jistě výborný astrofyzik. Jeho vědecké práce jsou vysoce kvalitní, troufám si říci, že na světové úrovni. Nicméně jeho populárně naučná literatura má již dle mého názorů značné množství nedostatků. Za nezávažnější považuji nedostatečné rozlišení experimentálně ověřených faktů od pouze self-konzistentních teorií. Některé vlastní domněnky, které v těchto spisech pan Okamura prezentuje může nepozorný a neerudovaný čtenář zároveň považovat za všeobecně uznávané hypotézy. Proto bych byl zatím k jeho práci popularizátora zdrženlivější.
Mne sa velmi pacila Tomiova vedecka praca s nazvom Black Hawking Down. Dokladne v nej rozobera sedavu Hawkingovu povahu a poukazuje na nebezpecenstvo gravitacnych sil, ktore sa mozu vymknut ludskej kontrole.
Ako v kazdom svojom diele, aj tu nenechava na zabehanych principoch suchu nit. Hravou podobou napada teoriu, podla ktorej sila, ktorou sa telesá priťahujú, je priamo úmerná súčinu hmotností telies a nepriamo úmerná štvorcu vzdialenosti medzi telesami. „Preco stvorec? Preco nie iny mnohouholnik?“… pyta sa Tomio vo vedeckej praci….
Tomia Okamuru mají mnozí zafixovaného jako světa znalého odborníka na oblast turistiky. Jeho poslední práce na téma problémů v teorii relativity mne však příjemně překvapila. Tomio se vyjadřuje jasně, jeho práce mají čistou logiku a musím říct že jsem se z nich již mnohé přiučil, jeho řešení základních rozporů nadsvětelného pohonu je naprosto neuvěřitelně geniální ve své jednoduchosti, což je příznačné pro nadané samorosty vědy, jako byl například Nicola Tesla.
Tomio Okamura je jednou z nejvetsich osobnosti teoreticke astrofyziky, ktera je u nas doma neuveritelne nedocenena. Nutno rici, ze tady v Cadarache o jeho pracich casto diskutujeme az dlouho do noci. Onehda jsme se tak hadali, ze jsme pri tom zapomneli vypnout nas tokamak!
Vzdyt jsem taky hned ve 22:01 volala policajty, kdo si myslite ze jste ze delate do noci takovy ramus, co? Tady bydli tvrde pracujici lide! Doufam ze vam ty ajsamtaky seberou a bude po parade, holoto vedecka.