s laskavým svolením Parlamentních listů přinášíme přepis rozhovoru jejich redakce s prof. Ing. Václavem Králem, vedoucím katedry na Vysoké škole chemicko-technologické v Brně a předním českým odborníkem na těžbu a využití alkalických kovů
PL: Pane profesore, můžete potvrdit slova Tomia Okamury, že české lithium je díky svému unikátnímu složení velmi oblíbeno mezi islámskými teroristy a že je používání českého lithia výslovně doporučeno v Koránu?
České lithium je relativně kvalitní a tedy nemohu vyloučit případný zájem o tuto látku u kohokoli, kdo lithium potřebuje.
PL: A ten Korán nám můžete potvrdit?
Musíme přihlédnout k době, kdy byl napsán, a kdy české lithium ještě nebylo českým lithiem, ovšem já jsem na rozdíl od pana Okamury Korán nečetl, takže nemohu zcela vyloučit nějakou zmínku v té knize o území severovýchodní Evropy před příchodem Slovanů.
PL: Takže vyloučit to nemůžete, a navíc už zabíháme do podrobností, které příznivce pana Okamury nebudou zajímat. A jeho odpůrce zřejmě také ne.
Odpovídám na vaši otázku. Bylo mi sděleno, že tématem rozhovoru je lithium.
PL: Jistě, k tomu se dostaneme. V prohlášení pana Okamury zaznělo, že pouze jeho silný mandát z voleb a jeho významné zastoupení v budoucí vládě může českým občanům zaručit, že se české lithium nedostane do nepovolaných rukou. Můžete našim čtenářům objasnit, co by nám hrozilo, pokud by se českého lithia zmocnili islámští fundamentalisté a použili ho při výrobě bomb?
Lithium je nejlehčí z řady alkalických kovů a existuje velké množství vhodnějších a levnějších látek, které lze při výrobě klasických výbušnin použít. Lithium obecně se dnes nejčastěji využívá při výrobě baterií, tedy čistě teoreticky můžeme najít souvislost mezi samotnými bombami a bateriemi bombových časovačů, pokud ji tam budeme chtít hledat.
PL: Ovšem lithium bývá součástí dobíjecích baterií. Nespočívá v tom to hlavní nebezpečí, o kterém Tomio Okamara hovořil? Že by takové baterie mohli teroristé používat opakovaně?
To si opravdu nemyslím. Jinak lithium má samozřejmě i další využití, například v jaderné energetice slouží k odvodu tepla z reaktoru.
PL: To jsou informace, u kterých až zamrazí, a proto o tom někteří politici nemluví. Domníváte se, že Miroslav Kalousek, jako vystudovaný chemik, má o lithiu podobně nadprůměrné znalosti jako vy, nebo že má tyto znalosti alespoň na vyšší úrovni, než běžný český občan?
Každý chemik, dokonce i bývalý, má samozřejmě tyto znalosti na vyšší úrovni, než běžný občan bez chemického vzdělání.
PL: Děkujeme za rozhovor.
Vlastimil Vondruška, spisovatel: Lithiové baterie jsou občas přirovnávány k zásadním technologickým revolucím, jako byl objev ruchadla bratranci Veverkovými. To je ale omyl. Když bylo vynalezeno ruchadlo, bylo naprosto zřejmé, k čemu jej sedlák bude používat. V tom, čemu všemu má a nemá sloužit lithiová baterie, se ale naše společnost už nedokáže zorientovat. Evropu tak čeká osud Římské říše, která doplatila na nekritické přijímání jiného kovu – olova. Ztratila přitom vitalitu a byla převálcována barbary. Musíme se zamyslet nad tím, zda je právo nějaké firmy těžit lithium skutečně tak důležité, jako národní přežití.
Cyril Höschl, psychiatr: V psychiatrii se lithium předepisuje zejména na bipolární poruchu, někdy je to až trochu módní lék. Lithium sice vyrovnává náladu, ale nesmíme si myslet, že dokáže vyrovnat i tendence k dobru a zlu. Člověk, jemuž víra káže zabíjet své bližní, schválně nespecifikuji, jaká víra, ať nejsme různými hloubavci obviněni z politické nekorektnosti, nebude s lithiem mírnější. Možná naopak bude moci chladnokrevněji plánovat. Neříkám, že bychom měli těžbu lithia zakázat, možná bychom ho ale nemuseli těžit tolik. Vyrovnanost totiž nespočívá jen v chemických procesech v mozku, ale i v umění znát pravou míru věcí.
Václav Cílek, geolog: Když přemýšlíme o lithiu, musíme přemýšlet také o vznikání a pomíjení tradičních hornických oblastí Evropy. V Krušnohoří se těžily cínové rudy už v mladší době kamenné a od této doby tato naše evropsky výjimečná montánní oblast prodělala několik cyklů vzestupu a pádu. Pochází odtud drahé kameny na korunovačních klenotech, za panství Šliků se zde dobývalo stříbro, mezi světovými válkami wolfram a po nich uran. Lithiová horečka je jen další kapitolou neustálé proměny světa. Ve středověku obcházeli české hory vlašští prospektoři, podle pověstí nadaní až čarodějnou mocí. Věřím, že třeba za sto let jejich místo zastanou odborníci ze zemí Perského zálivu, kteří si budou muset po peak oilu hledat nové působiště. Když občas provázím australské studenty po Jáchymově, říkám jim – zde na tomto dole zvaném Svornost kdysi visela rudá hvězda. Kdo ví, třeba se za sto let vrátí doplněna půlměsícem. Do té doby se ale věnujme nejen lithiu, ale třeba i svým zahrádkám. Protože nejen v kamení (lithos), ale i v hlíně (piló) spočívá část budoucnosti.
Stát spouští centrální registr zahrádkářů. Ilegální pěstitelé konopí už nezasejí
Tomio Okamura provedl unikátní operaci srdeční chlopně
|
Nevim jesli je to jako ještě lekrace, dyž experty fak necháte vyjádřit takto. Mráz z toho běhá!
Okamura již požádal „mluvčáčka“ Ovčáčka, aby vyhledal příslušnou súru koránu o lithiu. Na hledání je on odborník. Nalezl ji na první pokus na první straně: „Bismilláhi ar-rahmáni ar-lithím.“