
Zakladatel Status4you John W. Howard pomáhá všem, kdo nemají k vytváření statusů nadání.
Sociální sítě před časem zachvátil nový hit – statusy na míru. Po prvotním výskytu v zemích rozvinutého světa a ve Francii nyní získávají popularitu i v České republice. IT experti se shodují, že poptávka po statusech na míru souvisí s přerodem sociálních sítí na celospolečenský fenomén a s jejich rozšířením mezi obyčejné uživatele. I tito lidé chtějí zaujmout vtipnými či inteligentními statusy, avšak na jejich tvorbu nejsou jazykově ani jakkoli jinak vybaveni.

John W. Howard začínal na sazbě dolar za vtipný status a postupně nabídl lidem i paušální tarif. Zájem o Johnovy statusy brzo překonal jeho časové i intelektové možnosti. Opustil studium, pronajal si první garáž a společně s brigádníky začal provozovat společnost Status4you, Inc. Dnes firma zaměstnává 2371 statusmakerů na plný úvazek a kolem 5000 brigádníků. Odhaduje se, že 70% vtipných či zajímavých statusů na sociálních sítích pochází od Status4you.
Marná snaha mnohých uživatelů a z toho vyplývající frustrace vedla v minulosti od prostých sebevražd jednotlivců až k hromadnému opouštění virtuálního světa zpět do šedé reality. Statusy na míru, pokud jsou kvalitní, tento problém pomáhají řešit.
Status4you
Mezi prvními už v roce 2008 zareagoval John W. Howard, student univerzity v Seattlu. Tento samotář, v kolektivu oblíbený pro vytříbený smysl pro humor a aktuální vtipné postřehy, se rozhodl pomoci lidem, kterým chybělo nadání pro vytváření statusů. V krátkém čase se mu podařilo vybudovat kreativní impérium Status4you.
Jako v případě každého úspěchu se postupně přidávali další, kteří chtěli na novém druhu podnikání vydělávat. Od internetových nadšenců, tvořících jednotky statusů měsíčně, po nadnárodní korporace, které prostě jen přibraly tvorbu statusů do svého portfolia. Současně se začaly šířit i první levné plagiáty, pocházejíci ze zemí třetího světa.
Raketový boom v České republice
V Česku se první pionýři statusů na míru objevili na jaře 2010. Zprvu si anglicky či německy hovořící uživatelé sociálních sítí objednávali statusy v cizině a překládali je, avšak některé statusy s českými reáliemi nefungovaly. Několik kreativních podnikavců pak založilo 1. Národní statusovou dílnu, s. r. o., která zažívá doslova raketový boom a za poslední rok ztrojnásobila obrat.
CO JE STATUS
Statusem se podle zákona rozumí oznámení v rámci sociální sítě (např. Facebook, Twitter, Google+). Uživatel dává zveřejněním statusu ostatním najevo aktuální stav či hnutí mysli, sdílí s nimi zajímavou vizi, postřeh či neobvyklou činnost, kterou právě provozuje. Může také na sociální síť umístit nesmyslný shluk emotikonů („smajlíků“). Zákon dělí statusy do pěti kategorií – aktuální, bilanční, filosofické, demonstrativní a zbytečné.
Podobných firem u nás letos vznikly desítky, a tak lze v současné době mluvit o plně konkurenčním trhu se statusy v České republice, což potvrdil i předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Varování ČOI před falešnými statusy z Číny
Mnohé úspěšné produkty bývají rychle okopírovány a za daleko nižší ceny vyráběny a dováženy z Asie. Ani statusy nejsou výjimkou. Česká obchodní inspekce již na tuzemských sociálních sítích zachytila levné padělky statusů původem právě z Číny či Vietnamu. Inspektoři proto varují před falešnými a často i prázdnými statusy, které nejenže nemusí být vtipné či zajímavé, ale mohou být i nebezpečné.
Inspektory je zdokumentováno mnoho případů, kdy použití plagiátu z Číny vedlo k opačnému účinku, než uživatel chtěl, a dokonce k úbytku jeho přátel či následovatelů v rámci sociální sítě. ČOI dále upozornila, že k výrobě falešných statusů je často užívána otrocká dětská práce či práce dělníků v nevyhovujících podmínkách za minimální mzdy. Několik příkladů nekvalitních padělků, zadržených inspekcí už přímo v oběhu na našem území, přinášíme k nahlédnutí v galerii.
F O T O G A L E R I E
Jak poznat pravý status
Česká obchodní inspekce ve spolupráci s potravinářskou a zemědělskou komorou a Ústavem pro jazyk český připravuje bohatě ilustrovanou brožovanou příručku. Ta má v padesáti šesti snadných krocích uživatelům pomoci odhalit falešný status a usnadnit jim další postup v případě nálezu falza. Také ministerstvo pro místní rozvoj se rozhodlo podpořit české tvůrce originálních statusů a plánuje zavedení certifikátu „Pravý status z Čech, Moravy a Slezska“.
Statusy zakoupené mimo členské země Evropské unie patří ze zákona mezi sortiment, u kterého je uživatel povinen zaplatit clo a uhradit daň z přidané hodnoty. V této souvislosti se od Nového roku rozšíří Útvar pro boj s počítačovou kriminalitou o 250 nových analytiků, kteří budou obsluhovat plně automatizovaný systém rozpoznávání nelegálně dovezených statusů. Vysoká spolehlivost systému, pracujícího na základě sofistikovaného algoritmu, se odhaduje až na 42 procent. Zbytek nelegálních statusů by měla na sociálních sítích přirozeně zachytit laická i odborná veřejnost, a nahlásit jejich výskyt příslušným úřadům nebo na nejbližší policejní služebně.
|
Tyhle aféry všechny akorát otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Díky vám jsem objevil zelenobílou krev :D
eště že známe zdroj inspirací http://www.exotopedia.org
Problem, ktery je zde zcela opomijen a pritom poskozuje vsechny tvurce originalnich statusu (mezi ktere se radim) je kopirovani statusu. Doufam, ze brzy na tomto novem trhu zacne operovat agentura, ktera se bude aktivne angazovat v odhalovani kopii a presunu odmen autorum.
KOPIROVANI ZABIJI STATUSY!
Tak to je strašné! S tým by měl někdo něco dělat :D
ja stim nemam problem, problem, porc bych mel platit hromady penez za neco, co mi muzu koupit mnohem levnejsi a jenom o trochu min kvalitnejsi? vsichni nejsou tak bohati, uz si to konecne uvedomte!!! hlavne nase vlad!!! kdybi to alespon rozdali ten detem v deckych domovech, ale oni to vozi do sppaloven a stejne si to rozeberou sami!!!
dobrý, dobrý…už jsem proletěl i jiný věci na tomhle siteu…člověk už dneska ani nedokáže odhadnout, čeho jsou lidi schopný:D
Jsem odjakživa ajťák, ale tohle je ta největší kravina, co jsem kdy viděl. To je horší něž německý fekal porno….Právní ochrana tvůrce statusů?…Falešné statusy z Číny?…Are you fu**** serious?….Ježiš lidi život je to, co je okolo kompu!
Bože!!! Co je nějakej první apríl v listopadu? nebo pouze halucinuji? Nejakýma statusema že se zabívá ČOI? Nebo nekdo páchá sebevraždy za neschopnost napsat bezduchou kosočtvercovinu do statusu!?
Komentáře od lidí, co věci nechápu a nijak se nesnaží, aby je pochopily jsou asi nejlepší :) Hodně takových bylo u článku o pochodu zen-buddhistů.
Podnětný článek. Myslím, že problém by se dal zčásti řešit podobně, jak se uvádí v tomoto článku. Vězni by mohli přepisovat padělané statusy a odstraňovat z nich falšované myšlenky. Využít by se dalo zejména vězňů z řad pracující inteligence, kteří jsou ku lepení pytliků mnohdy nevhodní pro svou nešikovnost.
Dlouho jsem se tak nadherne nezasmal, jak posledni 3 dny, kdyz hltam na infobaden.cz jeden vas clanek za druhym :) naprosto bez chyby, genialni!
Koupil jsem v Holesovicich originalni znackove statusy Puna a Abibas, a ted nevim..
Nevite nekdo jake budou pripadne zakonem dane sankce za nenahlaseni podezreleho statusu? Myslim ze tato dulezita informace v clanku zcela chybi!
Ten výběr je opravdu lahůdkový, gratuluju, vypíchli jste skutečné celebrity českého internetu, skvělá práce!
Radek Hulán – ANOOOO!!!
Jj Radek je naše jednička :D