Provedením trestu smrti je odsouzenec definitivně vyřazen ze společnosti. | Ilustrační foto
Česká veřejnost je znepokojena nejnovější iniciativou Svazu přistěhovalců z Blízkého východu (SPBV) s žádostí o změnu ústavy a obnovení absolutního trestu. V komunikaci běžných uživatelů na sociálních sítích převládají obavy z dalšího importu barbarských východních praktik, které v našem kulturním prostředí nemají místo. Podle vyjádření ministerstva vnitra se však lidé obávají zbytečně, protože podobné požadavky jsou i vzhledem k legislativě Evropské unie nesplnitelné.
Představitelé Svazu přistěhovalců připustili, že odmítavá reakce veřejnosti je zaskočila. Současně však upozorňují na podporu, kterou jejich kampani za znovuzavedení trestu smrti vyjádřilo několik amerických guvernérů a téměř všechny asijské krajanské spolky, působící na území ČR. „Naše iniciativa je legitimním prostředkem k tomu, aby politici přestali občanům lhát a začali konečně řešit opravdové problémy české justice,“ uvedl mluvčí SPBV Saiid Ganjalizadeh.
Veřejné popravy v Teheránu skončily nerozhodně. Budou se muset opakovat
Sportovní atmosféru na stadionu Azadi v nervózním závěru střetnutí narušily výtržnosti diváků.
Celý článek…
Celý článek…
Průzkumy hovoří jasnou řečí
Podle bleskového průzkumu agentury STEM/MARK s iniciativou přistěhovalců nesouhlasí 94 % veřejnosti, 1 % nemá žádný názor a podporuje ji 5 %. Už počátkem září oslovil reportér ČT Filip Horký 1415 osobností veřejného života s anketní otázkou, zda by měl stát vyhovět výzvě SPBV na obnovu trestu smrti, tehdy ještě bez požadavku na změnu ústavy. 95,5 % respondentů odpovědělo záporně, pouze 4,5 % respondentů odpovědělo kladně.
Diskuse příznivců i odpůrců iniciativy je z obou stran vyhrocená. Mnozí přistěhovalci se cítí podvedeni, protože sice v nové vlasti našli vyšší ekonomický standard, ale současně je jim upírána jedna ze základních morálních hodnot a jistot, které byly od dětství pevnou součástí jejich života. Mezi odpůrci zase převládá negativní postoj už k samotným předkladatelům. Sociolog Stanislav Biler se domnívá, že česká veřejnost není na podobné požadavky přistěhovalců připravena. „Kdyby s něčím takovým přišel někdo jiný, třeba nějaký oblíbený domácí politik, obyčejní lidé by možná reagovali jinak. Ale to se nestane, leda že by to politik nebyl,“ konstatuje Biler.
ANKETA: Jaký máte názor na požadavek Svazu přistěhovalců z Blízkého východu, aby byl v České republice zaveden trest smrti?
Jiří Čunek, konzervativec: Tak tohle já odmítám, je to v příkrém rozporu s humanismem, tolerancí a dalšími hodnotami naší západní křesťanské civilizace. Někdo by sice mohl namítat, že trest smrti mají i v USA, ale co jim zbývá, když se jim tam po ulicích pohybují gangy stopadesátikilových agresivních černochů?
Tomio Okamura, expert na gastronomii a cestovní ruch: Trest smrti v srdci Evropy? Copak jsme Číňani nebo Korejci? To těm teroristům nestačí, že nám vnutili ten jejich gyros? Pokud budu vycházet z kroniky rodu mé matky, u nás na Moravě jsme si nikdy maso na otevřeném ohni nerožnili, to kdysi dělávali jen Maďaři, když chytili nějakého Turka. A naopak.
Josef Vondruška, bývalý dozorce: Co jsme komu udělali, my Češi, národ s holubičí povahou, že jsme opět pod tlakem krvelačných zrůd… Nevnucujte nám vaši kulturu, my jsme tady doma.
Olga Pohlová, důchodkyně: Já ani nevím… To arabské podřezávání krků na internetu se mi moc nelíbí, ale trochu střílet by se začít mohlo. Pamatuji se, když jsme byly se sestrou malé a umřel Heydrich, tak Němci každý večer v rozhlase četli ty seznamy popravených a my děti jsme tehdy vůbec nezlobily, seděly jsme pěkně doma a pomáhaly v kuchyni. Toho léta se v naší ulici neztratil ani kolíček na prádlo.
Jan Kotěra, na Facebooku od r. 2009: JESTLI TADY S NAMA CHTEJI ZIT MELY BY SE NAM PRIZPUSOBIT TOHLE JE EVROPA VY CMOUDI TADY PREMYSLIME JINAK NEZ TAM U VAS NA POUSTI – TO JE REALITA !!!
Miiishulka, na Facebooku od r. 2012: jako megahustý nemálo… tak super, když chtěj trest smrti, tak bych začla u nich, nejdřív bych jim uřízla nohy, pak pinďoura a pak všechno ostatní…
Josef Středula, odborář, předseda ČMKOS: Ať to požaduje kdo chce, my to podporovat nebudeme. Odbory jsou striktně proti trestu smrti, protože v našich řadách neregistrujeme ani jediného popravčího, asistenta popravčího ani žádné další podobné profese.
David Ondračka, ředitel Transparency International: Až nám Svaz přistěhovalců bude moci garantovat vypsání řádného výběrového řízení na firmu provádějící popravy, můžeme se bavit dál. Samozřejmě pak budeme požadovat i souhlas všech účastníků každé konkrétní popravy, opatřený elektronickými podpisy a zveřejněný na internetu.
Vážení čtenáři, omlouváme se za neobvykle velký prostor, který jsme tentokrát věnovali anketě. Trest smrti tradičně patří mezi témata, ke kterým se chce vyjádřit téměř každý.
|
Za účastníky ankety palec nahoru :-)
Jednoznačně souhlasim
Na legislativu EU pozor – v Evropském parlamentu už poněkolikáté tento požadavek nadnesl francouzský poslanec Músá Ibn Muhammad z Toulouse, podporovaný německým poslancem Ahmetem Tarkanem z Porůří a dokonce i britskými konzervativními poslanci Džaváharlálem Rafikem a Ghulámem Leghárím. Po každých volbách počet poslanců hlasujících pro rapidně roste.
Naštěstí panují neshody i mezi navrhovateli – Rafik požaduje trest mrti výhradně pro nižší kasty obyvatel EU, zatímco Leghárí jej chce zavést pouze pro křesťany a sunnity.
Miiishulku chci za ženu. Zdraví Ivan Ivanovič
Vážený pane Břežný,
seriozním zájemcům odesíláme vybrané zboží v doporučené zásilce přes smluvní přepravní společnost. Platí se v hotovosti při převzetí. Máte-li doma k dispozici jiné zboží, tak jej ještě pře příjezdem dopravce zabalte do krabice a pak odevzdejte. Vámi odeslané zboží může být buď recyklováno, nebo v rámci redistribuce doručeno jiným zájemcům. V tom případě nic nepatíte.
Nezapomeňte krabici dobře zabalit a zároveň do ní vytvořit dostatečné dýchací otvory.
„Mnozí přistěhovalci se cítí podvedeni, protože sice v nové vlasti našli vyšší ekonomický standard, ale současně je jim upírána jedna ze základních morálních hodnot a jistot, které byly od dětství pevnou součástí jejich života.“
Až příliš reálné :(
Jinak účastníci ankety výborně vybráni ;)